Butelki wody - szkło czy PET

Coraz więcej konsumentów przywiązuje wagę nie tylko do jakości wody mineralnej, ale również do tego w jakim opakowaniu jest ona sprzedawana. Wielu naszych Klientów staje przed wyborem zamówienia wody alkalicznej w butelce szklanej lub plastikowej. Zastanawiają się jaką wodę wybrać oraz która butelka jest najlepsza? Często pytają również czy rodzaj opakowania może mieć wpływ na wodę i jej właściwości?
Postaramy się rozwiać wszystkie powyższe dylematy, a także porównać wady i zalety wody w szkle oraz butelce PET.

Jaki jest wybór?

Na wstępie warto podkreślić, iż wprowadzając różne naturalne wody mineralne do naszej ofery, kierujemy się kilkoma zasadami. Po pierwsze, kierujemy się kryterium jakości. Oceniamy wodę przede wszystkim przez pryzmat jej atrybutów: zasadowości, mineralizacji, twardości oraz pierowtnej czystości, a nie samej marki i opakowania. Po drugie, oferujemy możliwie szerokie spektrum opakowań i różnych objętości. Po trzecie, chcemy aby każda woda dostępna była w przynajmniej jednym rodzaju butelki szklanej. 

Każda woda mineralna w naszej ofercie charakteryzuje się konkretnym poziomem alkaliczności, stopniem mineralizacji (TDS) czy walorami smakowymi. Wody alkaliczne różnią się między sobą. Wybór pozostawiamy naszym klientom. 
Możemy jednak zagwarantować, że każda zakupiona w naszym sklepie butelka wody mineralnej, będzie spełniała kryterium jakościowe. Niezależnie od rodzaju opakowania! Poziom pH wody alkalicznej jest taki sam w butelce szklanej oraz plastikowej!

Odpowiednie przechowywanie

Bez względu na typ opakowania, kluczową kwestią dla utrzymania wysokiej jakości zakupionej wody mineralnej jest jej właściwe przechowywanie. Butelki powinny stać w chłodnym miejscu, nienarażonym na pośrednie źródło światła. Latem należy unikać miejsc bezpośrednio nasłonecznionych czy też pozostawiania wody na dłuższy czas w upale (np. w nagrzanym samochodzie). Każda butelkowana woda mineralna ma także określoną datę ważności do spożycia i warto zwracać na nią uwagę.

Po otwarciu butelki – bez względu szklanej czy plastikowej – wodę należy spożyć w ciągu czasu oznaczonego na opakowaniu, a przy braku tej informacji – w czasie maksymalnie 48 godzin. Jest to spowodowane faktem, iż do wody dostaje się tlen i zaczynają namnażać się bakterie, poza tym woda traci swoje walory smakowe i prozdrowotne.

Butelki szklane wody mineralnej

Woda w butelce szklanej

Szkło jest materiałem naturalnym, który podlega recyklingowi na olbrzymią skalę. Także po wyparzeniu w domowych warunkach, szklane butelki możemy wykorzystywać wielokrotnie. Jest więc to rozwiązanie ekologiczne. Wiele osób uważa, że smak wody mineralnej przechowywanej w szkle jest lepszy (chociaż nie ma na to jednoznacznych dowodów). Woda w butelce szklanej ma niewątpliwie również bardziej elegancki wygląd – znajdziemy ją w hotelach, podczas konferencji czy w restauracjach. Producenci zwłaszcza wód w segmencie premium, prześcigają się w oferowaniu eleganckich, szklanych butelek z odpowiednio zaprojektowanymi etykietami. Wszystko, aby jak najlepiej wyeksponować wodę i uczynić z niej produkt prawie że luksusowy.

Rosnąca popularność wody w butelkach szklanych związana jest także z faktem, iż dla wielu osób kupowanie wody w szkle ma wymiar ideowy – jest nawiązaniem do powrotu do natury, świata pozbawionego (przynajmniej w teorii) chemii i sztucznych opakowań. Na pewno opakowania szklane są najzdrowsze dla przechowywania każdego rodzaju żywności. Jego minusem jest jednak cena, a przede wszystkim ciężar – w przypadku, kiedy chcemy wodę nosić ze sobą (np. w trakcie uprawiania sportu) szklane opakowanie jest po prostu niewygodne. Podobnie dla osób starszych – wygodniej jest im nalewać wodę z lżejszych, plastikowych opakowań.

Woda w butelce PET

Butelki plastikowe, jak już wspomnieliśmy, są lżejsze od szklanych. Oprócz tego są bezpieczniejsze w użytkowaniu, co zwłaszcza jest istotne w przypadku dzieci. Wodę w plastikowej butelce bez problemu możemy dać pociechom do szkoły czy na wycieczkę – butelka będzie lekka i odporna na stłuczenia. Czy jednak jest to warunek przemawiający na jej korzyść w stosunku do butelki szklanej? Niekoniecznie.

Plastikowe butelki są wykonane ze związku o nazwie politereftalan etylenu (PET), który jest polimerem. Przeciwnicy plastikowych opakowań wskazują na cząsteczki PET, które mogą być szkodliwe dla człowieka poprzez przenikanie ich do wody. Są to m.in. ftalany, antymon oraz aldehydy: octowy i mrówkowych. Należy jednak zauważyć, że normy ftalanów i antymonu dla składu opakowań plastikowych są bardzo restrykcyjne. Aldehydy natomiast uwalniają się przede wszystkim podczas nagrzewania butelek PET przez promienie słoneczne, więc tak ważne jest właściwe przechowywanie wody.

Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia przez spożywanie wody z butelek plastikowych, jeżeli będziemy ją odpowiednio przechowywać i kupować oryginalnie zapakowaną (producent gwarantuje nam jakość plastiku). Niedopuszczalne jest przelewanie płynów do wykorzystanej w przeszłości butelki plastikowej lub do opakowania plastikowego niewiadomego pochodzenia (np. bidonów produkowanych bardzo często w Chinach, bez wyraźnego oznaczenia kontaktu z żywnością i spełnienia norm). Ważne jest także, aby traktować butelkę PET jako produkt jednorazowy.

Butelki szklane wody mineralnej

Świadomy wybór

Wybór wody w butelkach szklanych czy plastikowych będzie zawsze dylematem. Należy jasno powiedzieć, że sprzedawana w nich woda jest tej samej, wysokiej jakości. Natomiast jej późniejsze przechowywanie, sposób w jaki chcemy ją transportować czy używać (np. zabierać ze sobą na treningi, przeznaczyć na konferencję firmową itp.) powinien warunkować zakup. Dzięki temu będziemy na pewno zadowoleni. Dla osób mniej zdecydowanych, polecamy spróbowanie rożnych form opakowań(również z naciskiem na ich pojemność) – pozwoli to samemu przekonać się, co dla nas jest najistotniejsze.